Ochrana oznamovatelů

Podle zákona č. 171/2023 Sb. je zaměstnavatel ALNIA, a.s. (dále také jen zaměstnavatel) povinen zavést vnitřní oznamovací systém, který je určen k oznamování protiprávního jednání, k němuž došlo nebo mělo dojít u zaměstnavatele.

I. Kdo může podat oznámení – Oznamovatel

Oznamovatelem může být pouze fyzická osoba, která u zaměstnavatele vykonávala nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost ve smyslu ustanovení § 2 odst. 3 písm. a), b), h) a i) zákona. Zaměstnavatel výslovně vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro zaměstnavatele nevykonává/nevykonávala práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) zákona.

Oznamovatelem může být také osoba, která se o uvedenou práci nebo obdobou činnost u zaměstnavatele uchází nebo ucházela.

Oznamovatel se dopustí přestupku tím, že podá vědomě nepravdivé oznámení, s tím, že za tento přestupek lze uložit pokutu až do výše 50.000,- Kč. Této osobě, která učinila oznámení, aniž měla oprávněné důvody se domnívat, že se zakládá na pravdivých informacích, nenáleží ochrana před odvetným opatřením dle § 4 zákona.

II. Oznámení

Oznámení obsahuje údaje o jménu, příjmení a datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele; má se za to, že údaje o totožnosti oznamovatele jsou pravdivé. Dále obsahuje informace o možném protiprávním jednání (popis děje), jak je uvedeno v bodu III, případně i doložení důkazů.

Zákon, ani zaměstnavatel neumožňují podání anonymního oznámení. Takové oznámení, ze kterého nebude možné dovodit totožnost oznamovatele, nepodléhá ochraně dle zákona o ochraně oznamovatelů a jako takové nebude dle tohoto zákona řešeno.

III. Co můžete oznámit

Protiprávní jednání, k němuž došlo nebo má dojít u zaměstnavatele a které

a) má znaky trestného činu,

b) má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100000 Kč,

c) porušuje zákon o ochraně oznamovatelů, nebo

d) porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblasti:

  1. finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,
  2. daně z příjmů právnických osob,
  3. předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
  4. ochrany spotřebitele,
  5. souladu s požadavky na výrobky včetně jejich bezpečnosti,
  6. bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,
  7. ochrany životního prostředí,
  8. bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví,
  9. radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,
  10. hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek,
  11. ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
  12. ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,
  13. ochrany finančních zájmů Evropské unie, nebo
  14. fungování vnitřního trhu3) včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva Evropské unie

IV. Ochrana oznamovatele

Zaměstnavatel nesmí umožnit, aby oznamovatel nebo osoba podle § 4 odstavce 2 písm. a) až h) zákona byli vystaveni odvetnému opatření.

V. Komu se oznámení podává – vnitřní oznamovací systém

Příslušnou osobou u zaměstnavatele je Martina Chalupová, hlavní účetní (dále také jen příslušná osoba).

Zaměstnavatel přijímá oznámení písemně (elektronicky nebo v listinné podobě) i ústně (telefonicky nebo osobně).

  1. Písemné oznámení
    Písemně činěné oznámení je třeba adresovat do sídla zaměstnavatele výslovně k rukám příslušné osoby. Zalepenou obálku je vhodné označit např. "k rukám příslušné osoby – NEOTEVÍRAT – Whistleblowing"
  2. Písemné oznámení – elektronické
    Oznámení lze učinit i na emailovou adresu whistleblowing@alnia.cz
  3. Telefonické oznámení
    Pondělí až pátek od 09:00 do 11:00 na tel. čísle 733110935. Příslušná osoba je oprávněna s Vaším souhlasem z Vašeho oznámení pořídit zvukovou nahrávku, která věrně zachycuje podstatu ústního oznámení.
    V případě, že neudělíte souhlas s pořízením zvukové nahrávky, bude z Vašeho telefonického oznámení sepsán písemný záznam, který zachycuje podstatu ústního telefonického oznámení.
  4. Ústní oznámení
    Požádá-li o to oznamovatel, je příslušná osoba povinna oznámení přijmout osobně v přiměřené lhůtě, nejdéle však do 14 dnů ode dne, kdy o to oznamovatel požádal. Příslušná osoba je oprávněna s Vaším souhlasem z Vašeho oznámení pořídit zvukovou nahrávku, která věrně zachycuje podstatu ústního oznámení.
    V případě, že neudělíte souhlas s pořízením zvukové nahrávky, bude z Vašeho osobního oznámení sepsán písemný záznam, který zachycuje podstatu ústního oznámení.

VI. Způsob vyřizování oznámení

Oznamovatel má právo být do 7 dnů od přijetí oznámení písemně vyrozuměn o jeho přijetí. Do 30 dnů ode dne přijetí oznámení musí příslušná osoba posoudit důvodnost oznámení a písemně o tom vyrozumět oznamovatele. V případech skutkově nebo právně složitých lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát.

VII. Komu se oznámení podává – vnější oznamovací systém

Oznamovatel má také možnost své oznámení podat prostřednictvím vnějšího oznamovacího systému u Ministerstva spravedlnosti. Více informací na adrese Oznamovatel – Ministerstvo spravedlnosti (justice.cz)